De Nederlandse kampioenschappen atletiek onder 18 jaar & onder 20 jaar gaan komend weekend niet door. De organisatie vindt het onverantwoord om bij temperaturen van boven de 30 graden een NK te organiseren op sportpark Maarschalkerweerd in Utrecht. Mogelijk wordt de strijd om de titels voor junioren later dit jaar nog gehouden.
De NK zouden vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 juni plaatsvinden in Utrecht, net als in 2024. Met name de weersvoorspelling van komende vrijdag (38 graden rond 16:00 uur) beloofde niet veel goeds voor de talenten van Nederland. ‘De Atletiekunie heeft zelf besloten dat het niet doorgaat’, meldt Kalleigh van den Hemel, vertegenwoordiger van de afdeling Atletiek bij Hellas Atletiek, de club die samen met Utrecht Atletiek de organisatie vormt. ‘Wij zijn het daar helemaal mee eens. Ondanks de extra maatregelen die we hebben getroffen. Een wedstrijd in 38 graden is niet verantwoord voor onze atleten en vrijwilligers. Een 100 meter zou op zich nog kunnen. Van 8:00 tot 22:00 uur op de baan staan is niet verantwoord. Wegwedstrijden zouden al niet doorgaan.’
De organisatie kondigde eerder deze week al een mogelijk hitteprotocol aan. ‘We proberen schaduw te creëren voor atleten op de baan waar het kan en zorgen voor watertappunten, een post bij de finish met sponzen voor loopnummers en een zonnebrandzuil’, was te lezen op de website. ‘Zorg voor een goede voorbereiding, drink voldoende voor- tijdens en na de wedstrijd, smeer je in tegen de zon, draag een petje/zonnebril, pas je tempo in de warming-up aan en doe deze waar kan in de schaduw.’ Vorig jaar gingen de NK atletiek U18 & U20 in Hilversum door bij temperaturen rond de 30 graden. De Atletiekunie, de organiserende bond, volgt bij nationale evenementen de richtlijnen van de overheid. Bij weercode oranje en rood wordt een activiteit afgelast of direct beëindigd. Vrijdag geldt momenteel code oranje.
Mogelijk herkansing later dit jaar
‘Het besluit is door de Atletiekunie genomen en wij staan erachter. Eerst hebben we deelnemers en vrijwilligers geïnformeerd en daarna leveranciers afgezegd’, vervolgt Van den Hemel. De Nederlandse atletiekbond kan alvast nadenken over een nieuwe datum. ‘We onderzoeken of de wedstrijd op een later moment in het jaar alsnog doorgang kan vinden’, meldt de bond. Ook bekijken we hoe we omgaan met de restitutie van ticketgelden en inschrijfgelden. Zodra hierover meer duidelijkheid is, communiceren we dit via onze reguliere kanalen.’ Over een nieuw NK is nog niks bevestigd. In het afgelopen decennium zijn vaker NK’s atletiek in september georganiseerd. Eerst staan de EK onder 18 jaar (juli) en WK onder 20 jaar (augustus) op de atletiekkalender.
Hoofdfoto: Slamstox
- NK atletiek U18 & U20 afgelast: ‘Niet verantwoord voor atleten en vrijwilligers’
- Femke Broeders-Bol leert veel van haar eerste races over 800 meter
- Bol, Laros, Phijffers, Schilder & Visser winnen bij 45e FBK Games
- Review: Saucony Endorphin Elite 3
- Deze 10-kilometerwedstrijden mag je niet missen deze zomer 2026
