Twee nieuwe nationale kampioenen op de marathon zijn gekroond: Filmon Tesfu en Mikky Keetels. De voormalig kampioenen stonden niet aan de start. Anne Luijten, die de afgelopen drie jaar de titel won, is zwanger, terwijl Khalid Choukoud, viervoudig Nederlands kampioen (2025, 2022, 2021 en 2016), kiest voor een najaarsmarathon. Verder werd het parcoursrecord bij de dames verbroken op de Coolsingel: 2:18.56 voor Mekides Shimeles. Bij de mannen ging de winst ook naar Ethiopië: Guye Idemo Adola zegevierde.
Voor Guye Idemo Adola was het niet zijn eerste zege op de marathon. Hij won in 2021 de marathon van Berlijn. In de laatste kilometers klopte hij de Belg Bashir Abdi, die te vroeg leek te zijn aangegaan en derde werd, en de Ethiopiër Tesfaye Deriba, die tweede werd. Bij de dames was landgenoot Mekides Shimeles oppermachtig. Zij noteerde 2:18.56 op de Coolsingel en verbeterde het parcoursrecord uit 2012 (2:18.58). Haar landgenote Aminet Ahmed werd tweede, voor Shitaye Eshete.
‘Sneller dan Valencia, daar ben ik blij mee’, blikt Filmon Tesfu terug op zijn eerste nationale marathontitel in 2:06.40. Hij was slechts twee seconden sneller dan in december in Spanje. ‘Dat was mijn doel en ik ben ook blij met de titel. Tot 33, 34 kilometer voelde ik mij sterk. Daarna liep ik met een paar mannen samen. Op 36 kilometer werd het echt zwaar.’ Tesfu loopt waarschijnlijk niet het EK marathon, maar wil in het najaar zich weer wagen aan de 42,2 kilometer. Noah Schutte wordt twaalfde en loopt knap naar zilver op het NK met 2:09.28 en is vier minuten sneller dan in Valencia in december. Hij is nu de nummer zes op de Nederlandse marathonranglijst. Gianluca Assorgia pakt brons in 2:12.43 op plaats 22.
‘Het ging zo lekker en ik had zo’n goed gevoel’, blikt Mikky Keetels terug op haar eerste nationale titel in 2:30.42. ‘Ik heb pas op 41 kilometer op mijn horloge gekeken. Tot 30 kilometer haasde een vriend. Op tijd of kilometers letten vind ik niet zo relaxt. Ik dacht wel: o, ik had iets eerder moeten kijken, om misschien die tijd onder de 2u30 nog te redden. Het maakt mij niet meer uit. Het is bijna niet te beseffen om hier de titel te pakken. Ik ga nu voor de halve triatlon in juni in Amsterdam.’ Verrassend zilver binnen het NK vrouwen is voor Natascha Schippers. Brons gaat naar Nella Oenema.
Terugblik Marathon Rotterdam
De Ethiopische atleten Guye Idemo Adola (36) en Mekides Shimeles (20) hebben de meeslepende 45ste NN Marathon Rotterdam op hun naam gezet. Adola won na een spectaculaire ontknoping in 2.03.54, de vierde tijd ooit gelopen in Rotterdam. Shimeles triomfeerde bij de vrouwen in een parcoursrecord van 2.18.26, ze was twee seconden sneller dan landgenote Tiki Gelana in 2012.
Ook het Nederlands kampioenschap kende aansprekende hoogtepunten. Filmon Tesfu (2.06.40) en Mikky Keetels (2.30.42) veroverden op overtuigende wijze de titels, beiden met een persoonlijk record. Noah Schutte (zilver) imponeerde eveneens met zijn tijd van 2.09.28. Als zevende atleet van ons land dook hij onder de twee uur en tien minuten. Op de eeuwige ranglijst staat hij nu zelfs zesde, vlak voor Michel Butter. De beste prestatie van Schutte stond op 2.13.36!
Brons bij het NK was er bij de mannen voor Tesfu’s vriend Gianluca Assorgia (2.12.43, pr). Bij de vrouwen haalden ook Natascha Schippers (2.41.39) en Nella Oenema (2.42.44) het erepodium.
Adola rekende in een bloedstollende slotfase af met Bashir Abdi (37), die in de laatste kilometer vanwege kuitklachten ook Adola’s landgenoot Tesfaye Deriba (27) nog voor moest laten gaan. Adola, in 2021 al eens winnaar in Berlijn, leek de slag aanvankelijk te hebben gemist, maar kwam vastberaden terug. ,,Ik kon na 37, 38 kilometer gelukkig nog versnellen. Ik ben erg blij met deze zege,’’ aldus de Ethiopische mannelijke winnaar van de NN Marathon Rotterdam.
Abdi had zijn zinnen erop gezet om bij de NN Marathon Rotterdam (‘mijn thuiswedstrijd’) een trilogie te voltooien na zijn overwinningen in 2021 en 2023. De Belg maakte een uitstekende indruk en leek bij een temperatuur van 12 graden en een matige wind de indruk te geven af te gaan op een verbetering van zijn Europese record (2.03.38), dat hij vijf jaar geleden op de Coolsingel vestigde. Toen de race na zo’n dertig kilometer met nog zes kanshebbers op stoom kwam, was er nog niets aan de hand. ,,Ik lag lang op schema, maar kreeg last van kramp in mijn kuit en moest een paar keer stoppen.’’
Na 41 kilometer, met de finish als het ware in zicht, moest hij zich definitief gewonnen geven. Toch finishte Abdi in zijn derde snelste tijd ooit: 2.04.19. Ook zijn twee betere prestaties leverde hij bij de NN Marathon Rotterdam. ,,Na zo’n 38 kilometer voelde ik aankomen dat ik last van mijn linkerkuit zou krijgen. Toch versnelde ik en dat is misschien te veel geweest. Ik liep op kop, maar kon het niet volhouden. Dat hoort ook bij topsport en met mijn tijd ben ik niet ontevreden.’’
Abdi had al met al genoten van zijn vijfde optreden in Rotterdam, waar de wind zich in de tweede helft van de race tegen de atleten keerde. ,,Ik krijg hier altijd kippenvel van de uitbundige sfeer.’’ Adola liet zich ook meevoeren op de golven van enthousiasme op de bruisende Coolsingel, dat voor hem een lange, imponerende erehaag vormde. Geen wonder dat hij na afloop een vreugderondje maakte. ,,Het was ongelooflijk mooi.’’
De Nederlandse kampioenen Tesfu en Keetels reageerden in gelijksoortige bewoordingen na hun succesvolle race. Kip-pen-vel! Tesfu (32) werkte een jaar geleden nog als lasser, een zwaar beroep dat hij inmiddels heeft verwisseld voor een topsportleven. ,,Ik train vaker, krijg meer rust en dat zie je terug in mijn prestaties.’’ Bij #demooiste haalde hij twee seconden van zijn persoonlijk record af. Een prestatie die goed was voor de zevende plaats, twee posities beter dan de klassering van een jaar geleden. Op de Nederlandse ranglijst aller tijden hoeft hij alleen Abdi Nageeye voor zich te dulden. ,,Een van mijn volgende doelen is het WK halve marathon in Kopenhagen, in september.’’
Keetels (27), die jarenlang als recreante genoot van de marathon, beleefde als favoriete voor de Nederlandse titel een ‘lekkere’ race. De stewardess vloog op ontspannen wijze naar het goud. ,,Ik liep in een heel fijne groep, met mijn vriend Olivier tot dertig kilometer als tempomaker. De jongens hielden alles voor mij in de gaten. Ik voelde me comfortabel. Ook op het eind wilde ik mij niet forceren. Misschien had ik dan onder de twee uur dertig kunnen finishen, maar ik had dan ook de man met de hamer tegen kunnen komen. En ach, die paar seconden kunnen mij gestolen worden.’’
Ze vliegt komende dagen voor het werk naar Kuala Lumpur en Bali, waar ze een paar dagen ‘vakantie’ kan houden. ,,In de zomer wil ik een hele triatlon doen, dan ga ik dus ook zwemmen en fietsen. Daarna krijgt de marathon weer alle aandacht. Als stewardess kom ik in vele landen en je kunt overal lopen,’’ aldus de kampioene, die twee dagen voor de NN Marathon Rotterdam regelrecht vanuit Buenos Aires arriveerde.
Hoofdfoto: NN Marathon Rotterdam
Snelle Nederlandse vrouwen

Update Afmelding Jill Holterman en Jacelyn Gruppen vanwege een blessure.
- Mikky Keetels (27) maakte vorig jaar indruk bij #demooiste met 2.34.09 als recreante, goed voor de tweede Nederlandse positie. Een half jaar later liep ze in Amsterdam voor het eerst als officiële wedstrijdatlete naar NK-brons in een PR van 2.31.23. Keetels is stewardess en combineert trainen en wedstrijden wereldwijd. In 2024 werd ze 24ste in de marathon van Malaga, en in februari finishte ze als achtste in de halve marathon van Dubai.
- Elizeba Cherono (37), geboren in Kenia en sinds 2016 Nederlandse atlete, debuteerde in 2017 op de marathon in Gold Coast (2.29.07). Na blessures en zwangerschappen keerde ‘Chero’ in 2024 terug op de klassieke afstand in Enschede (2.32.07).
Ook Bregje Smits (31), Lisan Duijvestijn (28), Hinde Fokkema (24) en Vera de Vries (23) zouden op het NK-podium kunnen eindigen.
Michel Butter, Sportief Manager van de NN Marathon Rotterdam, kijkt uit naar het NK: ,,Het is fantastisch dat we in ons jubileumjaar de nationale titelstrijd mogen organiseren. Bij de vrouwen belooft het erg spannend te worden. Iets om naar uit te kijken.’’
Bekijk hier: Marathonkalender 2026
Bij de mannen is Filmon Tesfu de grote Nederlandse favoriet

De in Eritrea geboren Filmon Tesfu, sinds 2020 Nederlander, is met zijn persoonlijk record van 2.06.42 de één na snelste Nederlandse marathonloper ooit, slechts achter Abdi Nageeye (2.04.20). Drie andere kanshebbers, Stan Niesten (29), Tom Hendrikse (27) en Jonatan Venema (24), lieten hun beste prestaties zien tijdens de Marathon Rotterdam van 2024. Ook Roy Hoornweg (36) keert terug op het parcours voor zijn vierde deelname in de Maasstad. Ook Remyo Tielsema (35) en Gianluca Assorgia (31) hebben een persoonlijk record van 2.13.00 of sneller.
Race-director Marc Corstjens: ,,Ik verwacht een hoogstaand NK. Het wordt spannend of Filmon Tesfu zijn persoonlijk record kan verbeteren in Rotterdam. Dat zou prachtig zijn. Ik kijk er enorm naar uit.’’
Al je sportvoeding voor je volgende marathon haal je bij onze vrienden van RUNBITES. Met de code hardloopnetwerk10 krijg je 10% korting op je bestelling.
Persoonlijke records
De voorlopige lijst met de op papier snelste Nederlandse atleten bij de jubilerende NN Marathon Rotterdam ziet er als volgt uit (atleet, leeftijd, persoonlijk record, gelopen in, klassering, jaar):
MANNEN
- Filmon Tesfu (32) 2.06.42 Valencia (9e) 2025
- Stan Niesten (29) 2.10.10 Rotterdam (10e) 2024
- Tom Hendrikse (27) 2.11.07 Rotterdam (15e) 2024
- Remyo Tielsema (35) 2.12.42 Berlijn (36e) 2024
- Gianluca Assorgia (31) 2.12.47 Amsterdam (21e) 2025
- Roy Hoornweg (36) 2.13.00 Amsterdam (21e) 2024
- Noah Schutte (30) 2.13.36 Valencia (61e) 2025
- Jonatan Venema (24) 2.13.45 Rotterdam (24e) 2024
- Ronald Cockx (31) 2.21.15 Enschede (4e) 2025
VROUWEN
- Elizeba Cherono-Franken (37) 2.29.07 Gold Coast, Aus (4e) 2017
- Mikky Keetels (27) 2.31.23 Amsterdam (13e) 2025
- Lisan Duijvestijn (28) 2.39.27 Amsterdam (17e) 2025
- Vera de Vries (23) 2.39.36 Amsterdam (13e) 2024
- Hinde Fokkema (24) 2.43.41 Amsterdam (22e) 2025
Meer info vind je hier.
- Zomersmog: onzichtbaar, maar zeker niet onschuldig voor hardlopers
- Sneller worden op de 5 kilometer? 5 trainingen van topatleten
- Van boterham tot gelletje: sportvoeding voor junioren
- Deze 10-kilometerwedstrijden mag je niet missen deze zomer 2026
- Emotionele ultratocht van Leiden naar Rome: David Korebrits haalt finish
